Doğalgaz yardımından kimler yararlanacak?

4 milyon hane için yılda iki defada ödenmek üzere 450 ile 1150 lira arasında değişen miktarlarda doğalgaz desteğinden yararlanmak için gerekli şartlar belli oldu. Detaylar haberimizde.

Doğalgaz yardımından kimler yararlanacak?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada (16 Şubat) ‘4 milyon hane için yılda iki defada ödenmek üzere 450 ile 1150 lira arasında değişen miktarlarda doğalgaz desteği sağlayacağını’ duyurdu. Bu yardımdan yararlanacak olan kişilerde, belirli kriterler aranacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi hanelere kömür yardımının yanı sıra doğalgaz yardımı da yapılmasına yönelik başvurular yarından itibaren başlayacak. Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyen haneler, e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Sputnik’ten Osman Nuri Certi’in aktardığına göre, ‘Doğalgaz Tüketim Desteği’ programından hanelerin faydalanabilmesi için, başvuru sahiplerinin şu şartlara uygun olması gerekiyor

► Türk vatandaşı olması

► e-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması

► Doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması

► Adına kayıtlı doğalgaz aboneliğinin bulunması

► Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması

► İhtiyaç sahibi olması

İHTİYAÇ SAHİPLİĞİNİN ÖLÇÜSÜ NE?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın yakıt (kömür) yardımından yararlananlar için “3294 sayılı kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler” şartı bulunuyor. Bu şartlar doğalgaz yardımında da geçerli olacak.

BAŞVURU SONRASINDA İNCELEME YAPILACAK

Başvuru sonrasında yapılan inceleme sonucunda doğalgaz desteğine hak kazananlara ödemeler, mart ayının ikinci haftasından sonra başlayacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın kriterlerine uyan 4 milyon hane için verilecek destek tutarı, hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında değişiklik gösterecek.

Kronik hastaların ve yaşam destek cihazlarına bağlı hayatını sürdürenlerin bulunduğu haneler için bu rakama yüzde 5 ilave yapılacak. Doğal gaz ödemeleri, mart ve ekim olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilecek. Başvuru sonucu hak sahibi durumunda olan kişiler PTT’ye doğal gaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir