Son güncellenme :09.03.2016 17:51

Anasayfa > Anasayfa, Manşet, Tekkeköy > Fındık Bahçelerini Dondan Korumak İçin Neler Yapılabilir

09.03.2016 Çar, 17:51

Bitkilerin yetişme ortamındaki atmosfer sıcaklığının 0 C’nin altına düşmesi ile don olayı meydana gelmektedir. Bu durum etkilenme biçimine göre kültür bitkilerinde ekonomik anlamda önemli kayıplara sebep olmaktadır. Fındık, fenolojik evrelerine bağlı olarak meydana gelecek donlardan büyük ölçüde zarar görmektedir. Fındık bitkisinin gövdesi tam dinlenme döneminde -25 C’ye kadar dayanabilmektedir. Gelişmenin başlamasıyla bu dayanıklılık azalmaktadır. Erkek çiçekler yani püsler açmadan önce anterler içerisinde iken -8 C’de, fenerlenme döneminde ise çiçek tozları -4 C ‘de zarar görmeye başlar. Karanfil olarak adlandırılan dişi çiçekler ise yine -8 C’den itibaren zarar görmeye başlamakta ve – 16 C’de tamamen ölmektedir. İlkbaharın geç donları, tomurcukların kabardığı, karanfillerin sap oluşturmaya başladığı dönemde -2 C ‘den itibaren zarar vermektedir. Yeni oluşmaya başlayan meyveler dona karşı çok hassastır. Hasar oranı donun şiddeti ve süresine bağlı olarak değişmektedir.

Don zararından korumak için yapılması gerekenler

1. Bahçenin değişik yerlerinde özellikle de rüzgarın geldiği yönde bol duman veren sap,  saman, kuru ot, fındık zurufu,  paçavra gibi maddeler yakılarak bitkilerin ve arazi yüzeyinin duman içinde kalması sağlanır.

2.Yağmurlama sulama sistemiyle sulama yapılır. Su donarken çevresine ısı vererek toprak yüzeyinde sıcaklığın düşmesini önler.

3.Don olacağı beklenen gecelerden önce bahçeler sulanır.

4.Toprağın üzeri hasır, plastik örtü malzemeleri ile örtülerek ısı kaybı önlenebilir.

5.Bazı kimyasal maddeler kullanılarak sisleme yapılabilir.

6.Havaya su buharı püskürtülerek nem oranı artırılır

7.Bahçenin uygun yerlerine konulacak vantilatör ile hava sirkülasyonu sağlanarak   soğuk havanın birikmesi önlenebilir.

8.Bahçenin uygun yerlerinde odun, kömür, lastik vb. yakarak ısıtma yapılabilir

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.