Son güncellenme :01.12.2015 12:19

Anasayfa > Eğitim, Kültür Sanat, Manşet > SANATSEVERLER BU SERGİDE BULUŞTU

01.12.2015 Sal, 12:19

 

BAŞKAN YILMAZ, DERECEYE GİREN ESERLERİN SAHİPLERİNİ TEBRİK ETTİ

 

  1. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması”nda dereceye giren 85 eserin sanatseverlerle buluştuğu sergi, ödül töreni ile başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen tören, Samsun Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Murat Salim Tokaç,  Türk süsleme sanatlarının çağlar boyunca milli kültürü en iyi şekilde ortaya koyan bir sanat dalı olduğunu ifade etti.

GENEL MÜDÜR’DEN SAMSUN’A TORPİL

Yarışmaya yoğun bir ilgi ve katılım olduğuna vurgu yapan Tokaç, ödül töreninin niçin Samsun’da yapıldığına da açıklık getirdi. Genelde ödül törenlerinin Ankara’da yapıldığını belirten Tokaç, “2 yıl önce bir karar aldık ve Anadolu’ya açılalım istedik. Bu toprakların ürünü olan kadim mirasımızı değişik yörelerimizde yapalım diyerek gelenek haline getirmeye karar verdik. 18. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması’nın ödül törenini ve sergisini memleketimiz olması dolayısıyla ufak bir torpil de olsa önceliği Samsun’a vermeye karar verdik” diye konuştu. Ödüllerin 6 dalda yapıldığını kaydeden Tokaç, eserlerin toplam 128 bin TL’lik ödülle ödüllendirildiğini ifade etti.

SANATKAR KOLAY YETİŞMİYOR

Samsun Valisi İbrahim Şahin de, imkan verildiğinde insanımızın ne kadar güzel şeyler ortaya koyduğuna hep birlikte şahit oluyoruz. Bu vesileyle dereceye giren değil yarışmaya katılan tüm herkesi tebrik ediyorum. Böyle bir yarışmaya katılmak bile büyük bir meziyet gerektirir. Şunu unutmamalıyız ki sanat ve sanatkarlar kolay yetişmiyor” diye konuştu.

85 ESER İÇİN AÇILIŞ

Konuşmaların ardından seçici kurula ve “hüsn-ihat”, “tezhip”, “minyatür”, “çini deseni”, “ebru”, “kalemişi” ve “katı” yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Genel Müdür Yardımcısı Nihat Değirmenci, vali yardımcıları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri verdi. Ödül töreni sonrası dereceye giren 311 eser arasından sergilenen 85 eserin açılışı yapıldı. Sergiyi gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da eser sahiplerini tebrik etti. Büyük bir hayranlıkla eserleri inceleyen Başkan Yılmaz ve Vali Şahin, eserlerin fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmedi.

ÖDÜL ALAN SANATÇILAR

  1. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması kategorilerinden “hüsn-i hat”ta yarışan 32 eserden, 11’i sergilenmeye layık bulundu. Sergilenecek eserlerin sahipleri arasından Hakan Arslan, Erol Balcı, Nihat Kağnıcı, Menaf Nom, Mithat Topaç ve Hüseyin Hüsnü Türkmen yarım ödül aldı. “Tezhip” kategorisinde yarışan toplam 67 eserden, 14’ü sergilenmeye layık görüldüğü yarışmada, üç adet başarı ödülünü Serap Er, Ferda Ertok ve Fatma Zehra Yılmaz aldı. “Minyatür” kategorisinde yarışan toplam 61 eserden 17’si sergilenmeye layık bulundu. Sergilenecek eser sahiplerinden Sibel Akkaya, Lütfiye Güntekin ve Emine Navruz tam ödül aldı. “Çini deseni” kategorisinde değerlendirilen 32 eserden, 8’i sergilenmeye layık görülürken, Merve Arslan da tam ödül aldı. “Ebru” kategorisinde yarışan 88 eserden, 27’si sergilenmeye layık görüldü. Bunların içersinde 3 adet başarı ödülü paylaştırılarak 6 adet başarı ödülü verilerek Hayriye Ekentok, Makbule Kaya, Dilek Kayır, Yasin Şahin, Rukiye Taşkın ve Fatma Kübra Turan yarım ödül aldı. “Katı” kategorisinde ise 25 eserden 8’i sergilenmeye layık görülürken, Esma Akoğlu ve Fisun Onomay tam ödül alırken, Meliha Ayla Sayitoğlu ve Münibe Alev Uzun ise yarım ödül aldı.

DSC_6981 DSC_6994 DSC_7026

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.