Son güncellenme :29.09.2015 9:10

Anasayfa > Anasayfa, Dünya, Genel, Kültür Sanat, Manşet, Özel Haber, Samsun, Tekkeköy > Tekkeköy Mağaraları ve Dünya Turizmi

29.09.2015 Sal, 9:10

Tekkeköy Mağaraları Dünya Turizmine Açılacakmı…(haber tekrar…)

İlimiz Tekkeköy sınırları içerisinde yer almaktadır. Samsun’a 14km., Tekkeköy merkeze 1 km. uzaklıkta olup Paleolitik ve Kalkolitik dönem yerleşim yeridir. Bölgede ilk yaşam izlerinin görüldüğü bu mağaralar doğal olarak oluşmuş küçük mağaraların genişletilerek oyulması ile ortaya çıkmıştır.

1941 yılında Prof. Dr. Kılıç KÖKTEN başkanlığında Tahsin ÖZGÜÇ ve Nimet ÖZGÜÇ ‘ten oluşan bir heyet tarafından yapılan kazılar bir ay sürmüş, sonuçta Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait buluntular ortaya çıkarılmıştır. Çınarcık ve Fındıcak vadilerinin kesiştiği yerde bulunan ve her iki vadiye de hakim olan Delikli Kaya’nın geç dönem bir Frig Kalesi olduğu bilim adamlarınca incelenmesi neticesinde tespit edilmiştir. Bu mağaralarda yaşayan Paleolitik Çağ insanı madeni tanımamış, bütün aletlerini taş, ağaç ve kemikten yapmıştır. Geçimlerini avcılık ve toplayıcılıkla sağlamışlar, taştan yontmak sureti ile yaptıkları el baltaları, mızrak uçları, kesiciler, kazıyıcılar gibi çeşitli aletleri kullanmışlardır.

Definecilerin uğrak yeri haline gelen mağaralar artık koruma altında, Samsun il özel idaresi ile Tekkeköy belediyesi işbirliği çerçevesinde yeni düzenlemeler yapılarak, tarihi bir mekan olan Tekkeköy mağaralarını Turizme kazandırmak için çalışmalar başlatılmış olup devam etmektedir..

 

 

 

Tekkeköy Haber 1mart 2012 tarihli habedir

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

YUNUS ÖNAÇ

işallah başkanım biz tekkekoyümüzü gelişmiş bir şekilde görmek istiyoruz,turizm’e kazandırılmıs tekkekoy gormek ıstıyoruz.ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.Saygılarınızla.

09.02.2012, 17:28