Son güncellenme :31.05.2015 15:44

Anasayfa > Eğitim, Kültür Sanat, Manşet > OMÜ YARATICI YAZARLIK MERKEZİ İZMİR’DE AÇILIYOR

31.05.2015 Paz, 15:44

 

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 1 Haziran’da İzmir Seferihisar‘da yazar adaylarına kapılarını açacak. Seferihisar Belediyesi tarafından Sığacık Bölgesinde deniz kenarında tahsis edilen yaklaşık 4 dönümlük arazi üzerine kurulan merkez, 1 Haziran Pazartesi günü düzenlenecek törenle eğitim ve öğretime başlayacak. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye’nin ilk sakin şehri ünvanına sahip olan Seferihisar, yazarların ve yazar adaylarının  buluşma adresi haline gelecek.

 

OMÜ Yaratıcı Yazarlık Merkezi, Yaratıcı Yazarlık ve felsefi düşünce konularında ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar, seminerler, konferanslar, sempozyumlar düzenlemenin yanı sıra televizyon programları, film festivalleri ve yaratıcı yazarlığın girişimciliğini desteklemek merkezin hedefleri arasında bulunuyor.   Yazarlık okulu, Avrupa Yaratıcı Yazarlık Programları Derneği (EACWP) ile İngiltere’deki bazı üniversitelerle ortak projeler üreterek Türkiye’nin hayal endüstrisindeki yerini sağlamlaştırmayı amaçlıyor.

 

İngiliz Yazarlarla İşbirliği

Yaratıcı Yazarlık Araştırma ve Uygulama Merkezi 1-4 Haziran 2015 tarihleri arasında ilk atölye çalışmaları başlatıyor.   İçinizde gizlenmiş yazarı keşfetmenin ilk  atölye çalışmaları İngiliz  (Rogan Wolf Nicola Caroline Knoop) ve Türk öğreticiler  (Gülayşe Koçak, Recep Yılmaz) eşliğinde yapılırken çocuklara yazılan kitapların dili, şiirin büyüsü, yazının kalıcılığı gibi farklı başlıklar üzerinde durulacak.

 

Yaratıcı yazarlığın bugüne kadar bilinen başlıklarının yanı sıra  toplumun farklı kesimlerine yazma eylemini taşımak niyetinde olan merkez, bu yönde İngiltere başta olmak üzere  birçok ülkeyle işbirliği yapma girişimlerini başlatmış bulunmaktadır. Yazmak her ne kadar okumayla sıkı bir ilişki içindeyken bu şansa sahip olamayanlara bir tür kendisini ifade etme yöntemi olabilir mi?    Bir hapishane veya hastaneye yazma eylemi taşınabilir mi? gibi sorularla yola çıkacak

 

Writers’ Workshop:  Special focusses Fiction and Poetry

Ondokuz Mayıs Üniversitesine ait olan merkez ,toplumla sosyal sorumluluk düzleminde buluşmak ve yazarlığı iyileştirici bir etkinliğe de dönüştürmek istemektedir.  Yaratıcı yazarlığın nitelikli adreslerinden biri olan İngiltere’ye gitmek yerine İngiltere’de bu alanda ün yapmış isimleri Türkiye’ye davet ederek profesyonel yazar olmak isteyen adaylara uluslararası düzeyde bir eğitim imkanı yaratma anlamında Ağustos 2015’te ilk hızlandırılmış kursu düzenlenecektir. Fiona Sampson ve Peter Salmon eşliğinde  ‘Writers’ Workshop:  Special focusses Fiction and Poetry‘, adını taşıyan  beş günlük bu kursa sınırlı sayıda katılımcı alınacaktır.

 

Yazarlara Sessiz Sakin Bir Ortam

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık  Araştırma ve Uygulama Merkezi dünyadaki  sayılı şehre verilen sakin şehir unvanına sahip Seferhisar’a sessizlik ve huzur içinde yazmak isteyen yazarları merkezindeki suit dört adet  odasında ağırlamak imkanına da sahip bulunmaktadır. Dünya ve Türkiye’de aktif bir yazarlık merkezi olmak için üniversiteler arası ortak projelere de sıcak bakan yazarlık okulu, uluslararası öğrenci değişimi, konuyla ilgili yüksek lisans ve doktora programlarını açma girişimlerini kısa zamanda sonuçlandıracaktır.

yaratıcı yazarlık okulu (2)

A

A

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.